-
Zespół kuratorski:
Kuratorka I części: dr Agnieszka Wanicka
Kurator II części: Wojciech Nowicki we współpracy z Bartoszem Flakiem
Kuratorka III części: Magdalena Hueckel we współpracy z Magdaleną Ożarowską
Koordynacja i produkcja:
Joanna Biernacka-Płoska
Magdalena Ożarowska
Redakcja i korekta tekstów kuratorskich:
Joanna Targoń
Teksty alternatywne:
Ola Bratkowska
Strona WWW i identyfikacja wizualna:
Rytm.Digital
Paweł Brzeziński (UX/UI, digital design)
Roman Kühl (web development)
Agata Kühl (project manager)
Specjalne podziękowania dla:
Adama i Ewy Bujaków, Joanny Chodkowskiej, Krystyny Hermanowicz-Nowak, Marzeny Kuraś, Agnieszki Leśniak, Katarzyny Mączewskiej, Małgorzaty Palki, Małgorzaty Piekutowej, Marii Staniszewskiej, Katarzyny Wodarskiej-Ogidel oraz Białostockiego Teatru Lalek, Biblioteki Jagiellońskiej, Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Dream Adoption Society, Fundacji Archeologii Fotografii, Mazowieckiego Instytutu Kultury, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Warszawy, Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatru Lalka w Warszawie, Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Marii i Edmunda Wiercińskich
Pamięć teatru.
Polska fotografia teatralna od początku istnienia
do dziś / 1839–2024
Polska fotografia teatralna od początku istnienia
do dziś / 1839–2024
im. Zbigniewa Raszewskiego
Wystawa „Pamięć teatru” to pierwsza w historii retrospektywna wystawa obrazująca historię polskiego teatru w kontekście pojawienia się i rozwoju medium fotografii.
Jedyna próba całościowego spojrzenia na fotografię teatralną miała miejsce w 1959 roku podczas dwudniowej (14-16 IX) sesji Rady Międzynarodowej Federacji Związku Bibliotekarzy (Sekcja Bibliotekarzy i Archiwistów Teatralnych). W sali konferencyjnej Państwowego Instytutu Sztuki w Warszawie we współpracy z Muzeum Teatralnym zorganizowano wystawę „Polska fotografia teatralna 1840-1959”, podkreślającą jej walory dokumentacyjne.
Od 2015 roku Instytut Teatralny w Warszawie organizuje Konkurs Fotografii Teatralnej, wskazując także na wartość artystyczną sztuki fotografowania teatru jako narzędzia współtworzenia znaczeń i odbioru dzieła teatralnego. Kolejne edycje Konkursu dostarczały mnóstwa refleksji na temat kondycji fotografii teatralnej, jej artystów, ale i uwiecznianego przez nią i przez nich teatru. Zadawały też pytania o wcześniejsze doświadczenia, o tradycję i pamięć. W 2024 prezentując wirtualną wystawę „Pamięć teatru”, stawiamy sobie i odbiorcom pytania o to, co i jak zapamiętała polska fotografia teatralna.